fbpx

6. HOOAJA KOKKUVÕTE: MAKE IT OR BREAK IT OR FAKE IT, TILL YOU MAKE IT?

6. HOOAJA KOKKUVÕTE: MAKE IT OR BREAK IT OR FAKE IT, TILL YOU MAKE IT?

2016. aasta oktoobris viskas Toivo mind Endla tänava Statoili bussipeatusesse. Olime just arvutanud kokku Ruutu10 Improstuudio igakuise kahjumi. Pea oli finantsanalüüsist paks, meel kurb ja väsinud. Seisime bussipeatuses, ootasime bussi. Jutt liikus olevikust minevikku ja sealt tulevikku. Toivo vaatas järjekordset mööduvat autot ning sõnas: “Kui poole aasta jooksul valgust ei paista, siis paneme uksed kinni.” Ma nõustusin.

Meil oli vaja 2018/19 hooajal välja selgitada, kas senine panustamine improkogukonda etenduste ja kooli arendamise näol tasub end ära. See aasta oli meie jaoks “Make or break” aasta. 700 Avatud improtunni külalist, 79 moodulõppe õpilast ja 1800 külastust etendustel on hea algus. See annab usku, et oleme õigel teel. Üksi me seda aga ei jaksanud. Õnneks tuli mängu uus Ruutu10 staar Grete Kungla.

Kuigi mina, Toivo ja Martin soovime üle kõige improviseerida ja lõbutseda, siis kanname ka vastutust Ruutu10 fännide, sõprade ja kaaslaste ees. Võtsime aega, et lihvida juhtimisoskusi ning mõtlesime, kuidas kaasata juhtimisse ja korraldusse huvilisi. Oleme teemadega jõudnud sinnamaani, kus Ruutu10 struktuur on aina läbipaistvam ning üheselt mõistetavam. Me ei müü veel teatrisaale täis ega esine Eesti suurimatel lavadel. Praegu ehitame improkogukonda. See on aeganõudev protsess. Me ei taha kiirustada, vaid kannatlikult ehitada vinge teater ja bränd, mis kestab ruumis ja ajas, et pakkuda võimalust kõikidele eestlastele enda väljendusvabadust nautida improvisatsioonis.

TÖÖVÕIDUD EHK SÄRAVAIMAD HETKED RUUTU10 KÖÖGIPOOLELT

Improõpe

Oleme uhked selle üle, et alustasime sügisel uue ja struktureeritud improteatri õppesüsteemiga Tallinnas ja Tartus, mis koheselt ka positiivse vastukaja sai. Kokku lõime hooaja vältel kolm moodulit, milles õpilased osaleda said: esimene moodul “Sissejuhatus improsse”, teine moodul “Improviseeri targalt” ja meilegi üllatusena läks käiku kolmas moodul “Improviseeri teadlikult”. Töötasime veebruaris ja märtsis raevukalt, et see õpilaste jaoks valmis saaks.
Hooaja vältel on improõppes õppinud 79 erinevat inimest.
I mooduli “Sissejuhatus improsse” on läbinud 74 inimest. Seal hulgas on mitmed õpilased ka kutsekoolidest, kellega meile meeldis väga koos töötada!
II mooduli “Improviseeri targalt” on läbinud 32 inimest.
III mooduli “Improviseeri teadlikult” on läbinud 12 inimest.

Avalikud töötoad

Ruutu10 Avatud improtund Tallinnas. 10.09.2018, Foto: Mona Õispuu

Tallinnas oleme jõudnud stabiilsele positsioonile. Kuigi tuli ette kordi, kui esmaspäeval kell kaheksa tahtsid improviseerida korraga üle kahekümne inimese, siis moodulõppe väljund on taganud selle, et Avatud improtunnis on mõnusalt 8-12 inimest korraga. Rohkem ruumi, õhku ja improt inimese kohta. Lisaks Avatud improtunnile lõime käima uue töötubade seeria “Avatud improproov”, kus igal kuul sai Margus Tootsi käe all õppida selgeks uue ja põneva formaadi, millega esineti samal õhtul ka Vaba Laval. Tallinnas käis hooaja vältel töötubades kokku ~580 külastajat!

Tartus taasavasime peale pikka pausi regulaarsed Avatud improtunnid. Nüüd on ka Tartu huvilistel ideaalne koht, kus kogenud juhendaja käe all improga tutvust teha. Lisaks improtundidele said tartlased oskusi treenida Toivo Värbu juhendatavas töötoas “Stseenitreening”. Tartus külastas meie töötubasid ~200 inimest.

Avalikud etendused

Tunneme end improviseerides aina enesekindlamalt ning rõõmustame väga improviseerijate arvu kasvu üle. Tänu suurele hulgale huvilistele püüdsime möödunud hooajal paljusid lavasid vallutada.
Tallinnas tõime regulaarselt lavale viis erinevat formaati: Meistrite liiga, Komöödiasport, Improkomöödia pühapäev: Täismaja & Kompanii, Deus ex Yatzy ja Kahe Vahel. Kokku improviseeris Tallinnas nendel formaatidel 20 improviseerijat. Külastajaid oli hooaja vältel Tallinna etendustel ~1100.
Tartus oli regulaarseid formaate samuti kokku viis: Improkomöödia Tartus, Mis Mõttes?!, Lahinguväli, Elust enesest ja English Improv Comedy in Tartu. Tartus improviseeris koos meiega regulaarselt 9 improviseerijat. Tartu etendustel tuli hooaja vältel kokku ~780 külastust.

Vaba lava

Ruutu10 ja improteatri jaoks üldisemalt on see sündmus teinud kamaluga head. Uued ja põnevad algatused ja kooslused nii värsketelt kui ka juba kogenud improviseerijatelt nägid ilmavalgust ning said võimaluse tulevikus rõõmustada laiemat impropublikut. Kokku oli Vaba Laval esinemas üle 40 erineva improviseerija. Regulaarselt astusid üles sellised trupid ja duod nagu Meelis, Sammanen, Braadvei ning Aime & partner.

Aeg-ajalt tuldi esinemise jaoks kohale lausa Tartust! Külastajaid oli hooaja vältel ~90 inimest.
​Usume, et tegu on suurepärase kohaga, kus alustada improkarjääri koos kaasvõitlejatega. Pane lihtsalt grupp kokku ning tule ja esine! Muid takistusi seal ei ole! Kindlasti tahame jätkata Vaba Lava võimalust ka tulevikus.

Ruutu10 Vaba Lava. Grupp "Meelis". 01.03.2019, Foto: Liis Tammjärv.

KUIDAS SAADA RUUTU10 IMPROVISEERIJAKS?

Meilt on küsitud “Mida ma pean tegema, et saada sinna või teha seda?” Me oleme iseendalt küsinud täpselt seda sama. Lõpuks oleme saanud selgemaks, kuidas toimub improviseerijate liikumine Ruutu10 sees. Milliseid oskuseid on vaja edasi jõudmiseks ning kust neid saab? Loodame, et selgus inspireerib uusi talente.

TÄNUAVALDUSED

Sel hooajal on Ruutu10 meeskond lõbutsenud, kuid ka visalt vaeva näinud.

Täname meie improviseerijaid, kes möödunud hooaja vältel meie lavadel oskusi näitasid ning improtundides inimesi lõbustasid: Enel Murakas, Märt Samma, Kristjan Vatter, Liis Tammjärv, Gregori Palm, Janika Hirvelaan, Ando David Roots, Jüri Kreek, Tanel Sirp, Maarja Korstnik, Tatjana Vinogradova, Margus Toots, Valmar Kasuk, Rasmus Ristisaar, Veiko Soomets, Karolina Tiigimäe, Markus Koidu, Silver Laius, Joonas Kiisk, Liisi Raudsepp, Jürmo Mehine, Andres Kalle, Martin Junna, Toivo Värbu ja Rauno Meronen.

Täname meie piletimüüjaid, kes rõõmsameelselt külastajaid tervitasid: Triinu Läst, Olivia Kellner ja Anna Maria Rebane.

Täname meie heli- ja valgustehnikuid, kes muutsid meie etendused visuaalselt vägevamaks: Liis Kuusik, Jürgen Reismaa, Veiko Soomets, Ando David Roots ja Triinu Liis Kelder.

Täname meie operaatoreid, kes aitasid jäädvustada hetki: Aldur Helekivi ja Margus Põldaru.

Täname meie disainerit, kes meile veel ilusama näo andis: Juulia Juhkam.

Täname meie muusikut, kes etendused meloodilisemaks muutis: Veeda Kala.

Täname meie produtsenti, kes kardinate taga etendusi jälgis ja nendest muudkui kirjutas: Grete Kungla.

Täname meie juhatuse liikmeid, kes väsimatult kogu Ruutu10-t veavad: Martin Junna, Toivo Värbu ja Rauno Meronen.

Lõime viimastel kuudel ka publikuhääletuse, selgitamaks välja hooaja parimad produktsioonid, improviseerijad, juhendajad jt, mille tulemused avalikustasime Ruutu10 Improfestivalil.
Parim plakatidisain – Meistrite liiga (disainer Juulia Juhkam, karikatuurid Joanna Juhkam).
Parim produktsioon Tallinnas – Meistrite liiga.
Parim produktsioon Tartus – Mis Mõttes?!.
Parim töötubade läbiviija Tallinnas – Rauno Meronen.
Parim töötubade läbiviija Tartus – Martin Junna.
Parim meesimproviseerija – Martin Junna.
Parim naisimproviseerija – Karolina Tiigimäe.

​Juhatuse eriauhinnad:
Kõige tublim õpilane – Triinu Läst.
Sõnaosavaim improviseerija – Andres Kalle.

​Juhatuse eriauhinnad:
Kõige tublim õpilane – Triinu Läst.
Sõnaosavaim improviseerija – Andres Kalle.

Ruutu10 parim plakatidisain. Disainer: Juulia Juhkam

EESMÄRGID

Seni pidid Ruutu10 juhatuse liikmed täitma kõiki positsioone alates piletimüügist, lõpetades esinemisega. Aeg on sealmaal, et võime usaldada uute tegijate artistlikke püüdlusi. Sellega vabaneb tohutul hulgal ajaressurssi, mille saame suunata Ruutu10 arendusse. Hetke suurim väljakutse seisneb improteadlike teatrikülastajate arvu kasvatamises, mille me tuleval hooajal kindlasti ette võtame.

Täname kõiki, kes meiega möödunud hooajal olid ja loodame, et kohtume taaskord sügisel!