fbpx

BEGINNING OF STARVE TREK

Chicago 2014, 3. juuli

Kuumalaine on matnud terve Michigani järve läänekalda ning meid selle epitsentris. See oli meie esimene päev Chicagos. Kursus, mille jaoks selle tohutu reisi ette võtsime oli alles kahe päeva kaugusel. Mida saavad teha viis põhjamaist impronohikut sellises olukorras? Eks ikka möbleerimata korteris põrandal lamada ja improviseerida kuuldemängu.

Meie inglise keel ei ole puhas ning improviseerides on kerge teha lauseehitus- ja hääldusvigu. Enne kui arugi saime, rääkisime vene aktsendiga ning seda kosmoselaeva pardal. “Cosmos mission…” , “Sputnik kaks…” , “Live short and die.” Kõik muudkui edenes ning meie improviseeritud maailm laienes. Me olime vaimustuses. Sündis esimene episood: kuuldemäng, mis jutustas Nõukogude Venemaa kosmose missioonist. Kapitalistliku Ameerika Ühendriikide meelelahutustööstuse produkti “Star Trek” oponent ja ainuõige ideoloogia ehk kommunismi esindaja Starve Trek oli sündinud.

Järgneva suve jooksul Chicagos ideed lendasid. Me vaatasime Star Treki inspiratsiooni ja teadmiste suurendamiseks. Valmis sai logo. Kõige esimene Starve Trek show leidis aset Upstairs Gallery ruumides 1. augustil kell 22:30. Inspiratsioonisõnaks oli “String theory”.

Algkoosseis: Rauno Meronen, Martin Junna, Tormi Tuuling, Mihkel Kangur ja Andres Kalle.

Kõige esimene show kirjeldus

Kui me küsisime, kas ameeriklased said aru meie vene aksendist, siis nad vastasid: “What accent. You sounded like you always sound.”

Mõned tähtsad asjad, mida peaksid teadma selle show kohta:

  • Live short and die Ametlik pöördumine kahe laevameeskonna liikme vahel.

  • Maleprostitute Nadia Karakter, kes täitis väga konkreetset funktsiooni meeskonnas. Keegi ei tahtnud, et ta seda täidaks. Sellesse taasilmuvasse rolli suruti vastu tahtmist Tormi Tuuling või Mihkel Kangur. Et kirjeldada selle formaadi jaburust ja võib-olla ka kohatust on fakt, et ühes episoodis toimus Nadia vagiinas pitsapidu. Nadia pole viimastes episoodides lavale tulnud. Üks publikuliige võttis Nadja rolli liiga eluliselt ning selle tagajärjel tekkisi ühel improviseerijal ebameeldiv olukord. Üks publikuliige mõnitas ühte improviseerijat mitu nädalat.

  • “Russian women… she comes back” Läbiv teema on meeskonnaliikmete vene rahvusest naised, kes saadeti gulagi, kuid alati tulid tagasi. Starve Trek universumis on võimuahela tipus vene naine. Talle järgneb Stalin ning siis kõik ülejäänud.

  • Sputnik 2 Kosmoselaev, millega täidetakse missiooni. Lähtudes tehtud episoodidest, siis eksisteerib ka Sputnik 1, kuid seal on kinnitamata andmete põhjal ainult kaks koera.

​Eraldi võib rääkida Starve Treki puhul veel kapteni rollist. Improviseerija, kes mängib parasjagu kaptenit, püüab kehtestada mingit korda ja eesmärgipärasust laeval. Laev on metafoorselt show.

​Starve Treki mängivate improviseerijate vahel on kokkulepe, et kõik on lubatud ning seetõttu ka võimalik. Starve Treki episoodide sisu varieerub nii tähtsuse kui ka maitse poolest.

Siin on neli süžeenäidist:

  1. Kapten proovib luua facebook’i event’i, kuhu kutsub kogu meeskonda, et korraldada massihukkamine.
  2. Sputnik 2 pardal on lähenemas talendishow ning kõik on põnevil. Samal ajal püüab kapten täita tähtsat kommunistliku missiooni, aga kedagi ei huvita. Ta loobub ise ka lõpuks.
  3. Meeskonnal on ülesanne viia eemalolevale kommunistlikule planeedile kariloomi. Selles episoodis kõlas lause “Our ship is full of SHIT… literally” Meenutan siin, et “kosmoselaev” ja ”cosmos ship” viitab alati meie etendusele.
  4. Starve Trek’i meeskond läbib powerpoint’i koolitust, kuna on plaan sisekommunikatsioonisüsteemid asendada Skype´iga.

​Starve Trek on hetkel ainus Ruutu10 ingliskeelne showformaat. Seda kirjeldab… kuidas sa kirjeldad Nõukogude Liitu ja kommunismi? Jabur… püüdlik, aga kõik läheb ikka nii nagu alati. Tegijate arusaama järgi on see kõige lõbusam esinejatele, seejäärel teistele improviseerijatele ning lõpuks viimasena tuleb tavapublik. Kindlasti ei ole see formaat soovituslik esimeseks improetenduseks. Kohe kindlasti ei ole see formaat eeskuju, kuidas improviseerijad peaksid oma tööd tegema, kuna laval olijad täiesti tahtlikult rikuvad häid impro tegemise soovitusi. Kui sa alles hakkad improt õppima, siis ära tee seda nii nagu Starve Trek seda teeb.

Starve Trek formaati on esitatud lisaks Eesti pinnale ka Chicagos, New Yorkis, Kopenhaagenis ja Tamperes.

Loe teisi artikleid