MIDA ÕPPIS MARTIN SEE HOOAEG?
Aeg nostalgitseda. Vaadata tagasi juhtunule ja mõelda, mida hooajatagune Martin ei adunud, mida nüüd uuem ja targem Martin teab. See hooaeg õpetasin umbes 159 tundi, esinesin 111 tundi ja harjutasin 98 tundi. Praktikas improtasin pea iga päev ja mõnikord kaks korda päevas. Ma ei arvesta administratiivülesannetele, loetud raamatutele ega uute teooriate väljamõtlemisele ja uurimistöödele kulunud aega.
Oli palju tegemist ja asualt öeldes, kui mõni improga seotud sündmus ära jäi, siis pigem tundsin rõõmu kui kurbust. Nooremana unistasin iga päev impro harjutamisest. Mõtlesin, et siis saan kindlasti kiiresti osavaks. Reaalsuses tundsin, et ma palju ei arenenud. Kõige rohkem tundsin puudust asjatundlikust õpetajast, kes aitaks mul jõuda järgmisele tasemele. Intensiivne praktiseerimine ei asenda asjatundlikku õpetajat. Kahjuks puudub Eesti impromaastikul inimene, kes oleks seda 25 aastat iga päev teinud ja õpetaks teisi.
Kuigi meil jäädavalt ühtki improgurut Eestis ei pesitse, siis näiteks TILT (Eesti Rahvusvaheline Improfestival) tõi nii mõnegi improtarga välismaalt külla. Sellel sügisel võtsin osa igast töötoast, mida pakuti ning sain hooaja improtarkuse Texase improviseerijalt Kevin Millerilt. Ta ütles: “Avoid the pool of meh.” Iga emotsionaalne reageering on impros hea, aga tihti kipume reageerima emotsiooniga “meh”, mis tapab stseeni nagu kliimasoojenemine inimkonna. Püüan rohkem seda ideed rakendada. Tunda midagi nii partneri kui oma tegevuste ja repliikide kohta, eelkõige stseeni algul. Kui varem ehtisin stseeni algul kuuske ükskõikselt, siis nüüd teen seda nuttes
Kulutasin ohtralt aega narratiivi õppimisele. Lugesin erialast kirjandust ja kirjutasin endale 33-leheküljelise kokkuvõtte kõikidest nüanssidest. Katsetasime Ruutu10 liikmetega erinevaid lähenemisi, kuidas seda impros kasutada. Kogesin, et tegemist on palju mahukama ja keerulisema teemaga, kui algul ette kujutasin. Kuigi oleme juba esimesi katsetusi teinud, siis pole lähedalgi selle lõpetamisele. Järgmine hooaeg jätkub töö ja loodan, et saame ka selle publiku ette tuua.
Koostasime uue Ruutu10 õppesüsteemi, mis muutis õpetamise lihtsamaks ja õpilaste arengu kiiremaks. Kui varem enne igat töötuba võtsin 30 minutit, et seda ette valmistada, siis nüüd on see töö tehtud. Valisime efektiivseimad harjutused ning järjestasime need nii, et iga omandatav oskus toetub eelnevalt õpitule. Sellel hooajal tehtud kursustelt oleme juba veidi targemaks saanud, et lihvida ja täiendada õppesüsteemi, et see oleks järgmistele õpilastele veel ägedam.
Päris palju oli tegemist korralduse, turunduse ja teiste ettevõtlusküsimustega. Mõistan üha rohkem, et üksi kõike ära ei tee. Olen tänulik inimestele, kes panustavad Ruutu10 arengusse ja muudavad selle ägedaks kohaks. Proovin järjest rohkem anda enda käest ülesandeid edasi. Paljude tegevustega saavad teised inimesed paremini hakkama kui mina. Nõnda väldin läbipõlemist ja tüdimust.
Loen seda hooaega edukaks. Ise olen küll aeglaselt arenenud, aga vähemalt toimub liikumine paremuse suunas. Tunnen, kuidas massiivne töö väheneb ja järjest rohkem Ruutu10 sündmusi saavad stabiilsuse ja vinge näo. Seda kõike tänu lahedatele inimestele, kes meie pisikeses kommuunis on.
Naer vabastab!
Martin Junna