fbpx

KÕIK EI LÄINUDKI PEKKI – VII HOOAJA ALGUS

KÕIK EI LÄINUDKI PEKKI – VII HOOAJA ALGUS

Autor: Rauno Meronen

Haara klaas brändit, süüta hiiglaslik sigar, istu prõksuva kamina ette ning kujutle, et sa oled suure aktsiaseltsi omanik ja on aeg saada ettevõtte juhtkonnalt kvartaliaruanne. Säilita see kujutluspilt ning loe Ruutu10 sügise (septembri, oktoobri, novembri) tegemiste ja tulemuste kohta. Kuigi sa pole Ruutu10 omanik juriidilises mõttes, siis emotsionaalselt oled meisse investeerinud ning me soovime sind tublisti teenida.

Rauno sisemonoloog ning tsenseerimata tundeavaldus:
“Juba kuuendat sügist järjest olen saanud näha, kuidas Ruutu10 hooaega alustab. Olen seni tõdenud, et iga aasta oleme suuremad, paremad, lahedamad, tublimad. Kuigi maailmas on välja kuulutatud pandeemia, siis mulle tundus see hooaja algus veelgi võimsam kui eelmine. Kõige suurem plahvatus toimus improformaatide ja improviseerijate arvus. Nii palju erinevaid maitseid, mida kõike siiski seob Ruutu10 stiil, on turule tulnud. Seda on põnev jälgida.”

AVALIKUD ETENDUSED

Improkomöödia Kolmapäev ja Neljapäev ning Avatud Lava läksid sügisel kenasti käima. Lavale on tulnud varasemast rohkem erinevaid stiile. Suure sammu astusime ka kohapealses korralduses. Kui kunagi täitis Rauno etendusel nii piletimüüja, õhtujuhi kui improviseerija kohuseid, siis tänaseks on olukord kõvasti parem. Meie tehniline võimekus on tänu Ando D. Rootsile tõusnud. Suudame pakkuda ka valguslahendusi ning isegi suitsumasin on olemas. Endiselt saab etendusi järele vaadata tänu Aldurile, kes käib kõiki meie etendusi filmimas ning kasvatab nii Ruutu10 arhiivi. Õhtujuhid Veiko, Märt ja Jaanika-Jane on olnud ülesannete kõrgusel.

Oleme taas ellu kutsunud improbaari (midagi sarnast oli esimest korda meil Tartu Komöödiaklubis), mida peavad Rauno ja Kristjan ning tundub, et vastuvõtt sellele uuendusele on olnud soe.

Eesti otsib Improstaari

Korraldasime sel hooajal esmakordselt Ruutu10 pealava mitte igakuiselt, vaid tegime kolm etendust järjest. Koostöös Pixtech Productions’iga on valmimas kolmest etendusest “best of” montaaž. Ise loeme selle sündmuse õnnestunuks.

Tartus tegime ainult kaks etendust: Mis Mõttes?! ja I mooduli õpilaste lõpuetendus. Õppetund on see, et Tartu improviseerijad võiksid saada vähemalt kord kuus esineda, sest muidu jääb lihtsalt väheks.

Etendustel külastajaid kokku sügishooajal – 305.
Etendusi kokku – 13.

IMPROÕPE

Peaaegu läks käima verivärske IV moodul “Narratiivne impro”. Selle mooduli valmimine on suurim uuendus improõppes. Sel sügisel alustas nii Tallinnas kui ka Tartus esimest moodulit “Sissejuhatus improsse” 25 uut õpilast. Lisaks avasime uued grupid uuendatud teisest ja kolmandast moodulist “Premissi impro” ja “Orgaaniline impro”.

GRUPITREENINGUD JA DROP-IN TUNNID

Kooli poolel tutvustasime uusi nähtusi nagu grupitreening ja drop-in tund.

Grupitreeningud lõime selleks, et õpilased saaks lisaks imprõppele konkreetseid oskusi eraldi treenida. Tegu on regulaarsete tundidega, kus üks grupp õpib ja harjutab juhendaja käe all kas kindlat formaati, stiili, oskust vmt. Õnneks nägime, et huvi sellise asja vastu oli olemas ja enamus sügisel välja pakutud grupitreeninguid läks ka tööle. Lükkasime käima lausa viis erinevat grupitreeningut.

Drop-in tunnid nii suure hooga käima ei läinud – see toimus ainult ühel korral. Nagu “kuku sisse” nimigi ütleb, on nende näol tegemist ühekordsete tundidega, kus juhendaja annab edasi oma teadmisi konkreetse formaadi, stiili, oskuse või muu kohta. Kui Tartus oli puudus pigem õpilastest, siis Tallinnas tekkis puudus juhendajate huvist seda läbi viia. Et seda suunda elavdada, korraldasime Martini juhtimisel koolituse Ruutu10 juhendajatele. Nad õppisid, kuidas tundi üles ehitada, õppe sisu korrastada ja edasi anda. Väike spoiler – võimalik, et uuel aastal tuleb üks pikk drop-in tundide päev.

AVATUD IMPROTUNNID

Avatud Improtunnid kolisid sügiseks tagasi tuppa ning läksid suure hooga käima. Tallinnas olid Avatud Improtunnid kohati nii populaarsed, et meil oli varujuhendaja tunnis, et vajadusel tundi Prooviruumis paralleelselt läbi viia. Ühel korral pidi seda ka tegema.

Avatud Improtundides on sügishooaja jooksul osalenud 347 inimest.

RUUTU10 ERATELLIMUSED

See lõik jääb lühikeseks. 90% eratellimustest jäid ära. Need üksikud, mis toimusid, läksid suurepäraselt

TÄNUSÕNAD

Kui sa seda artiklit loed, oled arvatavasti Ruutu10 tegevustele nii lähedal, et sa võid seda tänuavaldust isiklikult võtta. Kiputakse arvama, et abi ja tugi on see, kui tehakse midagi suurt. Meie jaoks on olulised igapäevased väikesed heateod nagu etenduse jaoks ruumi valmis sättimine või hiljem koristamine, improsündmustel kaasa löömine vaataja, esineja, õpilase, õpetajana ja Ruutu10 sotsiaalmeedia kanalites aktiivselt osalemine. Need hetked näitavad, et Ruutu10 pole üksi..

Me täname teid kõige selle eest. Ruutu10 ei oleks selline nagu ta on, kui poleks teie panust, ükskõik kui suurt või väikest. Nagu improst oleme õppinud, siis isegi mitte tegemine on pakkumine ja osalus. Ehk siis kõik need, kes ei osale Ruutu10 tegevuses ühelgi moel – täname teid, et jätate ruumi meile improga tegelemiseks.

Hetke keeruline olukord kultuuri- ja meelelahutusmaastikul on näidanud meile, kui toredad inimesed Ruutu10 juures on. Me täname teid, et olete meiega. Annate meile jõudu.