SECRET GROUP MIND PROJEKT

Alates 3. oktoobrist neljapäeviti

Rauno Meronen alustab sügisest oma grupitreeninguga ning ootab huvilisi liituma!

Töötoa kuupäevad:  3. oktoobrist hooaja lõpuni (tundi ei toimu 10. oktoobril)
Töötoa algus: 18:00
Töötoa kestus: 240 min (v.a. kuupäevadel nagu 3.10 ja 31.10 kui toimub Õppelava – siis teeme 90 minutit)
Töötoa asukoht: Ruutu10 Improkeskus
Osalejate tase: esialgu puudub
Grupi suurus: 8-12 inimest grupis
Osaleja tasu: 80€ kuu
Oma osalemissoovist kirjuta rauno@ruutu10.ee

Secret Group Mind projekti sünni taustalugu

2019. aasta kevadeks olin ma läbipõlenuna jõudnud improvisatsiooni harrastamises tupikusse. Ma tundsin end nagu üleskeeratav ahv, kes rahva rõõmuks taldrikuid kokku peksab. Mu impro oli väljast särav, aga seest tühi. Mu ees oli valik, kas lõpetada või leida uus lähenemine, sest vanaviisi ma jätkata ei soovinud. Ma viskasin “improteadliku” mõtteviisi peast ning vaatasin protsessile uuesti algaja pilguga. Ma reisisin oma mõtetes tagasi aega, kui ma improsse armusin ning püüdsin mõista, mis mind siis selle kunstivormi juures võlus. Mu tähelepanu alla tulid kaks asja:

  • tunne, et ma ei tea, mis hakkab saama;
  • koosmängimise lõbu.

Algajana ma isegi ei lootnud, et ma suudan protsessi mõjutada nii, et stseenid alati õnnestuksid. Õpingute ja praktiseerimise käigus omandasin trikid, kuidas igast olukorrast midagi välja võluda. Sellel oli aga oma hind: edu saavutamiseks hakkasin kordama samu käike ning pika peale muutus see protsess igavaks. Secret Group Mind projekti eesmärk oli aastatega saadud kogemustega naasta algusesse. 2019. aasta sügisel hakkasin ma koos Märt Samma, Janika Hirvelaani, Kristjan Vatteri, Valmar Kasuki, Enel Muraka ja Ando Rootsiga uurima järgmisi teemasid nagu:

  • grupitunde ja emotsionaalsete kontaktide loomine;
  • vastutuse võtmine grupis ning ohvripositsiooni vältimine;
  • hetkest-hetkesse improviseerimine.

Secret Group Mind projektist sündis hiljem minu grupitreening “Hetkest-hetkesse”, mis keskendub hetkest-hetkesse improviseerimisele. Pärast pikka pausi soovin uuesti Secret Group Mind projektile elu sisse puhuda ning otsin selleks huvilisi, kellega asuda teekonnale, et leida grupiteadvus ning absoluutne enese- ja lavapartneri usaldus. Ma soovin, et te saaksite tunda, mida tähendab impros vabalangeda ja usaldada, et enne kui prožektorid kustu pannakse, saab kõik korda.

Treeningprotsess

Kohtumistelt maksimumi võtmiseks kestavad trennid trennid neli tundi. Selle aja sisse jääb kogunemine ja ka tunni lõpus kokkuvõtete tegemine, kus me istume ringis ja täidame koos impromärkmikke. Üks osa grupiteadvuse loomisel on ühise sõnavara tekitamine. Protsess on mõnus ja aeglane.

Treeningperioodi esimesel kolmandikul paneme rohkem rõhku grupitunde loomisele kasutades kopeerimis-, mustri- ja orgaanilisi grupimänge. Teisel kolmandikul pöörame tähelepanu stseenitööle.

Harjutuste tegemisel kasutame roteeruva kõrvaltvaataja süsteemi. See tähendab, et alati on üks, kes vaatab kõrvalt ning peale harjutuse sooritust avaldab arvamust, mida ta sooviks rohkem ja mida vähem näha. Antud arvamus ei ole muud kui arvamus. Kõikide arvamustest on meil võimalik leida ühisosa, mida hakkame praktiseerima. Kordan siinkohal, et me ei hakka üksteist “aitama” impronõuannetega. 

Halvad fraasid: “Parem oleks/ See oli halb/ Me peaksime/ Te peaksite…”

Head fraasid: “Ma nägin/märkasin…” ja “Mulle meeldis/ei meeldinud, sest…” ja see arvamus ei kuulu kaitsmisele ega vaidlustamisele. Me lihtsalt võtame selle teatavaks. Samamoodi kui keegi ütleb, et talle ei maitse kohv. Tore teada. Mulle maitseb.

Proovi ülesehitus

  • Kogunemine
  • Soojendus
  • Treening
  • Paus
  • Soojendus
  • Treening
  • Cooldown ja kokkuvõtted

Käitumiseeskiri

Õpitavad teemad segame nii, et oleks vaheldumisi keeruline ja kerge. Pikalt raske ülesandega tegelemine võib panna meid unustama kui leidlikud ja vahvad me oleme. Seetõttu teeme vahepeal harjutusi, milles oleme juba osavad ning saame lõbutseda.

Meie ülesanne on saavutada grupitunnetus. Selleks peame leidma ühise sõnavara ja looma usaldusliku suhte, et julgeksime end indiviidina grupis maksimaalselt teostada.

Eesmärgi saavutamiseks püüame jälgida järgnevaid põhimõtteid:

  • Me peame arvestama, et hetkel kui üks hakkab teisi õpetama, siis sellega on meie grupidünaamika rikutud. Juhendajana hoolitsen tagasiside ja soovituste eest ise. Igaüks ise tunneb kui soovib grupiliikmelt nõu saada ja hetkel kui ta seda küsib, on ta end mentaalselt valmis pannud uute mõtete vastu võtmiseks. Meie ülesanne on leppida grupiga sellisena nagu see on. Olles silmitsi mingi probleemiga, mida tekitab kaasimproviseerija, rakendame printsiipi “Kuidas ma saan lahendada olukorra nii, et see ei tekitaks mulle raskusi?”.
  • Me teeme treeningute jooksul päris palju avastusi, mida on plaanis rakendada käesolevas projektis. Oluline on enne igat trenni eelmised õppetunnid üle käia, et olla samal lainel. Plaanis on arvestada märkmete tegemine trenni ajakava sisse.
  • Käime kõik korrad kohal. Sama põhjus, mis märkmikute puhul. Me soovime olla maksimaalselt samal lainel. Loomulikult oleme mõistvad kui tuleb ette olukordi kui keegi peab puuduma.
  • Oleme kokkulepitud ajaks valmis. Me näitame üksteise ja oma töö vastu austust ja alustame õigeaegselt. Hilinemine raskendab grupitunnetuse tekkimist mitmel põhjusel. Esiteks hilineja tunneb end veidi halvasti, ta on ärevil ning tal võtab aega, et treeningmentaliteeti sisse saada. See omakorda tõmbab kogu grupi energiat alla. Lisaks on kaks valikut: kas hilineja jääb ilma mingist osast soojendusest või kõik ootavad tema järel. Proovime olla mõistvad kui tuleb ette hilinemisi.
  • Trennis kanname võimlemisriided. Eraldi treeningriietus loob igaühele rituaali, millega me siseneme töömentaliteeti. See on järjekordne märk endale ja teistele, et oleme mõtte ja tahtega asja juures. Soovitan dresse teksade ja seelikute asemel.