fbpx

MÕTEVIIS, MIS ARENDAB SIND MEISTRIKS

MÕTEVIIS, MIS ARENDAB SIND MEISTRIKS

Olin oma esimesel improfestivalil Soomes. See oli esimene FiiF (Finland International Improv Festival). Mul on sellest isegi särk alles. Varem olid improfestivalidel ainult etendused, aga FiiF tõi enda programmi ka töötoad. Juhendajaid oli Ameerikast, Euroopast ja Iisraelist ning huvilistel oli võimalus nende käe all õppida.

Seda festivali korraldas USA improviseerija Trent Pancy, kes oli Soome elama tulnud. Olin temaga juba varasemalt tuttav, sest ta oli käinud ka Eestis improtöötuba tegemas.

Kui temaga seal festivalil kohtusin ja juttu rääkisin, siis sain temalt õpetuse, mida tuletan endale ikka ja jälle meelde. See on aidanud mul areneda ja saada paremaks esinejaks, näitlejaks, improviseerijaks ja koomikuks. Kui algul seda kuulsin, siis ma ei arvanud sellest suurt midagi. Pidasin seda iseenesest mõistetavaks, aga mida kauem olen improga tegelenud, seda suuremat kaalu ja tähendust on ta saanud.
Ta ütles: “Ära kunagi muutu selliseks improviseerijaks, kes arvab, et tal pole enam vaja töötuba võtta.

See ei tähenda ainult seda, et hoolimata oma oskusest tuleks jätkata töötubades käimist.
See tähendab mentaalset seisundit, et alati on midagi juurde õppida.

See ei tähenda ainult seda, et peaks minema töötubadesse, kus pole varem käidud või mida pole varem õpitud.
See tähendab seda, et ükskõik kui palju on töötoas või improtunnis käidud, ükskõik kui palju on seda ühte ja sama harjutust tehtud, on alati sealt midagi juurde õppida. Alati on võimalus treenida oskusi edasi, areneda tänu sellele kõrguste poole, kus valitseda.

Martin 2012. aasta FiiF-i särgiga

Nüüd kui teame seda saladust, paneme selle praktikasse. Õpetan sulle, kuidas seda rakendada juba oma järgmises improtunnis. Tõstame oma oskused järgmisele tasemele ja las teised kratsivad kukalt ja mõtlevad, et kuidas me nii heaks nii kiirelt saime.

Võtame näiteks harjutuse “kingituste andmine”. See näeb välja selline, et Esimene moodustab objekti, kingib selle Teisele. Teine on õnnelik, sest sai kingituse ja defineerib, millega on tegu. Nüüd tehakse sama asja uuesti, aga vastupidi. Teine moodustab objekti ja Esimene defineerib selle.

See harjutus koosneb neljast osast: objekti moodustamine, emotsiooni mängimine, objekti defineerimine ja kiirus. Kui see harjutus on sulle igav, siis tee see endale raskemaks. Ületa ennast. Õpi sellest harjutusest. Võimenda neid elemente:

  1. Objekti moodustamine – moodusta iga objekt erinevalt. Ära lihtsalt kingi kogu aeg kaste. Suru oma kujutlusvõimet. Mõtle kingi massile ja kujule. Kanna kingitust seljas, lohista seda enda järel, näita seda aknast, las kingitus jookseb üle sinu keha ja kõditab sind.

  2. Emotsiooni mängimine – ära lihtsalt naerata ja ütle “aitäh.” Mine hulluks. Hüppa ühelt jalalt teisele. Lange põlvili, karju suurest rõõmust. Kas sa üldse suudad seda teha või on see liiga piinlik sinu jaoks? Suru ennast piinlikkusest läbi ja ületa ennast. Mängi iga kord seda suurt emotsiooni erinevalt.

  3. Defineerimine – ära kunagi korda oma ideed. Tule alati uue idee peale, mida sinu partner võis sulle kinkida.

  4. Kiirus – ära mõtle nii kaua. Tee kõike seda kiiresti. Kui sa juba võtad 5 sekundit mõtlemiseks, et mis see on või mida järgmisena teha, siis ei tulnud see sul välja. Hoia endal alati survet. Tee seda kõike maksimumkiirusel.

Kui sa teed seda harjutust juba 30. korda, siis proovi seda alati erinevalt teha. Tule uute ideede peale. Tee seda kiiremalt kui enne. Nii see muutub raskemaks iga järgneva korraga. Ma garanteerin, et kui sa neid punkte jälgid, on see harjutus jõhkralt lõbus ja arendav.

Ära kunagi alahinda lihtsaid harjutusi, sest neid saab teha endale väga raskeks ja väljakutsuvaks.

Kui sa tunned, et sinu improstseen ei ole sellel tasemel, mis see võiks olla, siis asi ei pruugi olla selles, et sul oleks vaja raskemaid stseenilisi harjutusi. Sul oleks hoopis vaja teha elementaarseid improharjutusi, aga kõrgemal tasemel. Ära häbene võtta algajate improkursust uuesti. Tee seda julgelt ja võta endale ekstra väljakutseid, kui sa neid harjutusi teed. Kui sa oled jännis, kuidas mõnda harjutust teha kõrgemal tasemel, siis võta minuga ühendust. Annan sulle ideid.


Vabasta end naeruga!
Martin