Ma vaatan improvisatsiooni selle etteaimamatuse pärast. Võimalus osaleda milleski, mida on võimatu jagada, kuna huumor ja naljad, mis sünnivad, maetakse samal õhtul. Kogetu lukustub mälestusse kandes pealkirja “sa oleksid pidanud seal olema.”
Esinejad ja publikuliikmed eksisteerivad ja lõbutsevad koos ühes ruumis. Publikuliikmetel on võimalus laval toimuvale anda oma panus, kuid show`d võib nautida ka täiesti passiivselt.
Kui rääkida üldiselt komöödiamaastikust, siis näiteks stand up´iga võrreldes on impro vähem ühiskonnakriitiline ega šokeeri oma sisuga (mitte, et stand up alati oleks ühiskonnakriitiline või šokeeriv). Hästi kirjeldas viimast Täismaja show huumorit improga esimest korda kokku puutunud publikuliige. Ta arvas, et improst tulenev huumor on pehme ja pigem lastele sobiv. Peale etendust tunnistas, et alahindas seda tugevasti. Improkomöödia etendusel tekkiv huumor on terav, hoogne ja intelligentne. Show on publikusõbralik ja pigem soovitakse istuda esiritta naljale lähemale.
Improviseerijad treenivad ennast töötama kõrgemalt kui pelgalt nali ning eesmärk on avada inimkonda puudutavaid küsimusi ning pakkuda ka omapoolseid vastuseid. Laval sündiv huumor on intelligentne ega lasku klišeesse.
Jagatud mõtted on vaid kauge kaja reaalsest improetendusel saadud kogemusest. Naljakaid seikasid on keeruline edasi rääkida, kuna puudub kontekst ja õige situatsioon. Õnneks on sattunud Ruutu10 kirjakastidesse rahulolevate publikuliikmete spontaansed tänuavaldused:
“Tere. Teie etenduse energia oli super! Aitäh lõbusa pühapäevaõhtu eest. Parem kui paljud skriptitud tekstid.” – R.R. Uusen
“Tsau! Tead teie etenduste puhul on see tore, et näiteks: eelmine kord kui käisin teie etendusel, mul oli suht nutt kurgus ehk ma ei kujutanud ette kuidas ma naudin seda etendust. Aga te saite teha mu tuju ja ka kõigi teiste tuju niiiiiii heaks. Ja naer tõesti vabastab. See on võrratu mis te teete!!!!!! Tõesti. Inimesed võiksid rohkem teie etendustel käia, kaasaarvatud mina.” – G. Ilves
Vesteldes inimestega, kes just esimest korda improkomöödiat on näinud, käivad läbi väljendid nagu “ma möirgasin”, “ma pole kunagi nii palju naernud”, “mul jooksid silmad vett”, “mu mees oli põrandal ja nuttis naerust.”
Ruutu10 etendused on kohad, kus pole oluline, kes keegi enda arvates on. Kõik on kokku tulnud, et naerda, lõbutseda ja üle kõige – lihtsalt mängida.
Autor: Rauno Meronen