fbpx

5 SUURIMAT MÜÜTI IMPROTEATRI KOHTA

“Laval olijad peavad kiiresti mõtlema ning mina ei ole nii kiire!”
Tõsi on see, et improviseerides peaks meie mõttetegevus olema aktiivsem kui näiteks magades, kuid kiirusel pole siin mingit rolli. Pigem tuleb olle täpne ja tähelepanelik ning seda suudab küll igaüks. Improtreening seisnebki selles, et õpime märkama neid detaile, mis on olulised.

“Lavale minemine ilma tekstita nõuab suurt julgust ning mul seda pole!”
Esiteks on siin võetud korraga ette liiga suur samm. Me hüppame staatusest ”ei ole kunagi esinenud” punkti “improviseerin inimeste ees.” Kui on huvi improkomöödia vastu, siis alusta lihtsamast: otsi üles endale lähim improtöötuba või -jämm ning vaata, mida seal tehakse. Suure tõenäosusega on sul seal lõbus ning märkamatult 6. kuu kuni aasta pärast tahad sa juba ise midagi laval proovida. Lisaks need improviseerijad, kes pole kunagi õppinud tekstiga tööd, arvavad, et tekstiga lavale minek nõuab suurt julgust, sest siis saab midagi valesti minna.

“Nad on lihtsalt hästi andekad!”
Kuigi see kõlab hästi, on ka siin vale arusaam. Nimelt improkomöödiat võib igaüks õppida. Oskus ja osavus tuleb harjutades. Vaja on lihtsalt huvi ning soovi sellega tegeleda. Kuigi sa võid oma tuttavale improviseerijale ikka öelda, et ta on andekas ja tubli. Hei, milleks piirduda sellega? Tee komplimente kõigile, kes seda väärivad.

“Seda pole vaja õppida!”
Kuigi see väide võib tunduda esmapilgul, et “kes küll nii arvab?”, siis tihti tuleb seda ette. Nähes head improshowd tundub kõik kuidagi nii lihtne ja muuseas juhtuv. Kunst on varjata kunsti ning head improviseerijad jätavadki mulje, et see pole midagi erilist. Paraku õppida ja treenida on ikka vaja. Hea uudis: see on lõbus.

“Aga midagi on teil ikkagi ju varem kokku lepitud!”
Kõlab tuttavalt? Jah, ma tunnistan, et on küll. Me oleme kokku leppinud, et saame pool tundi enne show algust kokku. Me oleme kokku leppinud, et ärme lollita ning keskendume oma protsessile. Me oleme kokku leppinud, et harjutame koos mängima. Me ei ole kokku leppinud, mis juhtuma hakkab ning millised karakterid täna laval on.