RUUTU10 AJALUGU: HOBIST ETTEVÕTLUSEKS

“Oli detsembrikuu (2012), Trent Pancy tuli Eestisse, et meiega esineda, salvestada podcast ning õpetada. Hiljem läksime baari ning võtsime mõned joogid. Lõpuks jõudis kätte koju minemise aeg. Trent ütles, et meie käes on Eesti impro tulevik. Meie saame seda luua ja kujundada, kuidas inimesed hakkavad improt nägema. Me võime teha sellest oma elukutse.”

IMPROKRAATIA SÜND

“Tormi rääkis varikatte all facebookis, et tema, Martin ja Rauno hakkavad moodustama uut improgruppi: nemad kolmekesi pluss Mihkel, ja neil oleks paari inimest veel vaja. Ilmselt nendeks oleme mina (Silver) ja Andres. Kui idee oli natukene juba seedinud, siis otsustati anda võimalus kõigile, kes tahavad. Selle tulemusena saidki kokku meie praegused 10 suurepärast liiget. “

2013. aasta jaanuaris eraldus grupp improviseerijaid Improgrupp Jaa! koosseisust ja alustas uue trupi loomist. Originaalne visioon oli luua professionaalne improgrupp, kus kõik liikmed õpivad ja treenivad koos ning ei tegele uute liikmete vastu võtmise ja järeleaitamisega. Esimestel aastatel oli plaan investeerida tugevalt iseenda arengusse, õppida, reisida ja avastada.

TREENINGUD

“Edasi hakkas olema hästi palju proove. Nagu öeldud, siis alguses oli grupiga tutvumise periood. Saime rohkem tuttavaks ning hakkasime tajuma, kuidas keegi mõtleb. Algus ei olnud kindlasti kerge. Õpetamistehnikad polnud veel välja arenenud ning seetõttu oli proovides olemine kohati päris raske. Jagasime palju negatiivset tagasisidet ning ei tundnud erilist arengut. Üksteisega arvestamine oli samuti keerukas, kuna ei teatud, keda kuulata. Vaidlesime palju. Mida aeg edasi, seda rohkem õppisime oma mõtteid teistele väljendama ning teisi lõpuni ära kuulama.”

Tartu Lillemaja 2. korrusel. Prooviruume võimaldas meile esimesel kevadel Tartu Kommertsgümnaasium ning sealt edasi Tartu Lillemaja.

Lisaks nädalasisestele treeningutele hakkasime kaks korda kuus korraldama pikemaid proovipäevi nädalavahetustel. Need koosnesid kahest 8-tunnisest õppepäevast. Kuna 70% liikmetest elasid Tartus, siis tulime seal kokku. Nädalasisesed proovid toimusid kodulinnades, vastavalt Tallinnas või Tartus, kus harjutati nädalavahetusel läbitud teemasid.

Kuna meil juhendajat polnud, siis iga liikme kohus oli valmistada ette 2-tunnine töötuba. Nii laupäeva kui ka pühapäeva alustasime grupitunnetuse tunniga. Töötasime selle kallal, et partneri toetamine oleks instinktiivne. Õppemeetodid olid algelised ja ebatõhusad, kuid kvaliteedi puudujääk korvati kvantiteediga.

Tallinlased ööbisid Andrese juures, seal oli ka põhiline ajaveetmise koht. Impro nädalavahetusel veetsime väga palju aega kümnekesi koos. Lõunat sõime koos, õhtusööki sõime koos. Laupäeviti peale treeningut toimus koosolek, kus püüdsime leida ühist visiooni, missiooni ning valisime grupile nime.

“Visiooniks sai täiesti uue trupi üles ehitamine liikmetega, kes olid juba teadlikud, mis asi on impro.”

Koosolekul jagasime oma piinlikumaid lugusid elust, mille põhjal saime endale hüüdnimed. See idee tuli Chicago kursuselt. Tegime kõik, et üksteist rohkem tundma õppida. Laupäevane trennipäev oli töötubade ja koosolekuga kokku umbes 12 tundi.

“Märksõnad olid õhin, entusiasm, eneseotsing ja oma rolli leidmine grupis. Hakkas brändi loomine, keegi ei teadnud veel midagi, üksteist ei tuntud ega usaldatud – palju oli tühja tööd ning läbi mõtlemata tegevust.”

Treeningust puudumisele või hilinemisele vaadati väga kurjasti. Kõige kroonilisemad hilinejad olid Toivo ja Mihkel. Tekkis isegi tava, et proovipäeva hommikul pool tundi enne algust tegid Martin või Andres Toivole äratuskõne ning umbes tund-poolteist hiljem ilmus rõõmus punaste silmadega Toivo, kohvitops näpus. (Toivo kaitseks peab mainima, et ta tegi 2013 kevadel ära 1000 ainepunkti)

“Hakkasime õppima improt põhjalikumalt. Seni olime teinud põgusalt mänge, kuid kunagi ei läinud nii süviti analüüsiga. Ma mäletan esimest korda, kui ma suutsin teha stseeni, nii et ma ei lollitanud ega teeselnud – see hetk muutis minu suhtumist. Sain aru, et improga pole sul alati 50% võimalus, et keegi ei saa aru, mis toimub ning kõik jooksevad pea ees vastu seina, vaid impro on kunst, mida õppides paneme kõik töötama ning improvisatsioon tuleb hästi välja.”

Näide proovikavast.

KAMPAANIA "POISID CHICAGOSSE"

Tihedate proovide kõrval oli eesmärgiks minna õppima iO teatrisse Chicagos. Selleks loodi kampaania “Poisid Chicagosse”. Valminud plakatist sai meie esialgne logo.

Üritasime saada mitmeid toetusi, kuid see ei õnnestunud. Sel kevadel esinesime koolides ja rõõmustasime tuhandeid koolilapsi.

“Proovisime absoluutselt kõiki ideid, et Chicago jaoks raha kokku saada. Entusiastlikult võttis Tormi isegi ühendust Teet Margna ja Kristjan Jõekaldaga, et teha koos saade improst ja meie reisist Chicagos.”

Suveks saadi reisiraha kokku ning sõideti Chicagosse improkomöödia saladusi õppima. Tegemist on suvise intensiivkursusega iO teatris. See võtab kokku kahe aasta pikkuse õppekava improviseerijatele, kel pole võimalik kahte aastat Chicagos veeta. Esimene viisik sai kohalikus improringkonnas hüüdnime “The Estonians”. Tihti tuli ette olukordi, kui viiekesi tänaval liikudes küsisid võõrad “Are you the Five Estonians?” ning nad vastasid “Yes!”

Ruutu10 improviseerijad on ainsad eestlased, kes on selle kursuse läbinud. Chicagos käisid:
2013 – Rauno, Martin, Tormi, Andres ja Mihkel. Loomulikult seejärel tahtsid juba kõik minna ning 2014. aasta suvel lendasid ennast täiendama meie ainsad tüdrukud Mirja ja Evelin ning viimane sats, Jürmo, Toivo ja Silver, asus õppima 2015. aastal. Lisapeatükk Chicago kroonikasse tuli 2017. aastal, kui Rauno ja Jürmo otsustasid läbida ka jätkukursuse.

ESIMESED REGULAARSED ESINEMISED

2013. aasta mais alustasime esimese regulaarse etendusega Tartus Kotka Keldri pubis. Publikus oli tavaliselt 5-10 inimest, kellest 100% moodustasid sõbrad, ülikoolikaaslased jne. Ükskord juhtus saalis olema ka võõras narkomaan. Ta küll ei vaadanud improt, vaid rääkis kõva häälega oma Nokia 3310-sse.

2013. aasta sügisel jäi Kotka Kelder Improkraatiale väikeseks ja edasi liiguti Suudlevate Tudengite pubisse. Sellega toimus esimene läbimurre, sest oktoobri lõpuks täitus saal pilgeni külalistega ning koliti Vilde lokaali. Samaaegselt alustasid Tallinnas regulaarsed etendused TTÜ kohvikus Pööning. Kuna Tartus jõudsime improga pilti varem, siis on levinud üldine arusaam, et oleme kõik Tartust pärit.

Vildesse jäime peatuma pikemalt. Publikusse tekkisid regulaarsed külastajad, kes soovisid ise ka improvisatsiooni õppida ning Tartus avati esimesed avalikud improtunnid. 2014. aasta algul alustas avatud improtund ka Tallinnas Polygon teatri ruumides. Improtunnid olid inspireerivad värsketele improtajatele ning 2014. aastaks oli Eesti kahe värske Tartu improtrupi võrra rikkam: Koosen ja Esimene klass. Tallinnas tulid kokku Kogu Moos ja KaMaMääRe. Kirjutamise hetkel need koosseisud aktiivselt ei tegutse, kuid aktiivsemad liikmed nendest on endiselt improga seotud.

RUUTU10

Ruutu10 on jätk poolteist aastat tegutsenud trupile Improkraatia. Nimevahetus leidis aset, et anda selgemalt edasi väärtusi ja uskumust, mille eest seisame. Lisaks sellele tekitas nimi “Improkraatia” palju segadust õhtujuhtide ja sissejuhatajate seas. Meid kutsuti lavale pidevalt kui “Impokratid”.

Praegune nimi Ruutu10 pärineb 2014. aasta kevadest. Sõna “ruut” on seotud asjaoluga, et algul esinesime me ruudulistes särkides.

10. detsemebr 2013 Wild impro. Keegi täpselt ei tea ega mäleta, miks just seda tüüpi särgid pidid meil seljas olema. See tundus lihtsalt loogiline valik.

“10” sümboliseerib kümmet asutajaliiget: Martin Junna, Rauno Meronen, Silver Laius, Toivo Värbu, Andres Kalle, Evelin Rootsi, Jürmo Mehine, Mihkel Kangur, Mirja Meriste, Tormi Tuuling. Laual oli ka alternatiivne nimekandidaat: Kümme ruutu.

Peale nimevahetust kaotasime 90% publikust, sest ei osanud kommunikeerida kuvandi muutust. Siiamaani Tartus liikudes tullakse ligi ning uuritakse, et kas Improkraatia enam ei esine.

Ruutu10 jätkas esialgu Improkraatia poliitikat ning uusi improviseerijaid juurde ei võetud. Küll aga, huvi suurenemisel impro õppimise vastu, alustas 2016. aastal Ruutu10 Tudengitiim. See oli üheaastane õppeprogrammm, mis valmistas ette uusi improviseerijaid Ruutu10 stiili ja oskustepagasit silmas pidades. Tallinna esimene Tudengitiim nimetas end Komejandiks. Sealt valiti välja neli improviseerijat: Enel Murakas, Liis Tammjärv, Märt Samma ning Kristjan Vatter, kes nüüd esitavad improformaati Täismaja.

Kümme noort alustasid iseseisvat teekonda katsetuste ja eksperimenteerimise rajal. Tänaseks on sellest ettevõtmisest saanud improteater, mis toob välja erinevaid etendusi ja treenib uusi improviseerijaid. Kuigi tegevuse formaat on ajas arenenud, õppemeetodid saanud efektiivsemaks ja improvisatsioon oskuslikumaks, siis kunagi paika pandud põhiuskumus on jäänud püsima.